Bartenders' Choice Awards

Κείμενο Sammy Hemmings

Φωτογραφίες Bartenders' Choice Awards

Bartenders' Choice Awards image 1

Τα Bartenders’ Choice Awards αποτελούν μία ετήσια τελετή απονομής βραβείων που φέτος πραγματοποιήθηκε για 9η συνεχή χρονιά και που ως σκοπό έχει να αναδείξει τα προϊόντα, τις υπηρεσίες και τα άτομα που πρωταγωνιστούν στην Σκανδιναβική σκηνή του μπαρ.

Η φετινή τελετή πραγματοποιήθηκε στο επιβλητικό Stockholm’s Grand Hotel παρουσία περισσότερων από 800 προσκεκλημένων από όλη την Ευρώπη.

Τα Bartenders’ Choice Awards αποτελούν μία πρωτοβουλία που δημιουργήθηκε από Σουηδούς bartender, ενώ ένας εκ των διοργανωτών, ο Michael Bergstrom δήλωσε για την φετινή τελετή πως “ήταν μία από τις δυσκολότερες από κάθε άλλη χρονιά, με τις ψήφους να κρίνονται κυριολεκτικά στον πόντο.”

ency 18 image

Co-founders of the awards, Joel Katzenstein, Michael Bergström, Jakob Sundin & Andreas Näslund

Η κριτική επιτροπή των βραβείων αποτελείται από περισσότερους από 300 bartender από τα εστιατόρια και τα μπαρ της Σκανδιναβίας, ενώ κάθε ένας από αυτούς έπρεπε να ψηφίσει την αγαπημένη του προτίμηση από κάθε κατηγορία.

Το Difford’s Guide αναγνωρίστηκε ως “ Most Influential Publication” για το 2018
, μία τιμητική διάκριση που μας γεμίζει με τεράστια χαρά! Συγχαρητήρια σε όλους τους φιναλίστ και νικητές των φετινών βραβείων! Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα στην λίστα που ακολουθεί:

ency 99 image

Οι βραβεύσεις

Best Cocktail Bar

Denmark winner: Tata
Υποψήφιοι: Tata, Gedulgt, Duck & Cover, Strom, Gensyn,

Norway winner: Himkok
Υποψήφιοι: Ism, Andre til høyre, Pjolter & Punsj, Himkok and Raus

Sweden winner: Tjoget
Υποψήφιοι: Stranger, Tjoget, Bar Hommage, Svartklubb and Cadierbaren.

Finland winner: Runar
Υποψήφιοι: Runar, Tiima, Grotesk, Liberty or Death, Trillby & Chadwick

Best New Cocktail Bar

Denmark winner: Paloma
Υποψήφιοι: Paloma, 1408 Cocktail Bar, Sukaiba, Rastlos and Rudo

Norway winner: Andre til høyre
Υποψήφιοι: Ism, Andre til høyre, Dark & Stormy, Lukket Selskap and Lokal

Sweden winner: Zamenhof
Υποψήφιοι: Nabo, Zamenhof, Yellow, Asian Post Office and Yuc Latasian.

Finland winner: Goldfish
Υποψήφιοι: Goldfish, Kaira, Winter Garden, The Bull & The Firm and Chihuahua Julep.

Best Cocktail Menu

Denmark winner: Duck & Cover
Υποψήφιοι: Gensyn, Ruby, Gilt, Duck & Cover and Strom

Norway winner: Himkok
Υποψήφιοι: Himkok, Ism, Raus, Andre til høyre and Pjolter & Punsj

Sweden winner: Bar Hommage
Υποψήφιοι: Bar Hommage, Tjoget, 20Hundra5, Cadierbaren and Haktet Vänster.

Finland winner: Trillby & Chadwick
Υποψήφιοι: Trillby & Chadwick, Goldfish, Grotesk, Delorean and Chihuahua Julep.

Best Atmosphere

Denmark winner: Gensyn
Υποψήφιοι: The Barking Dog, Lidkoeb, Gensyn, Strom and Duck & Cover

Norway winner: Andre til høyre
Υποψήφιοι: Andre til høyre, Raus, Himkok, No Stress and Bettola

Sweden winner: Tjoget
Υποψήφιοι: Tweed, 20hundra5, Tjoget, Bar Hommage and Haktet Vanster.

Finland winner: Chihuahua Julep
Υποψήφιοι: Runar, Chihuahua Julep, 100 Dogs, Grotesk and Goldfish

Best Bartender

Denmark winner: Terkel Kleist, Gensyn
Υποψήφιοι: Roy Atarodi - Strom, Terkel Kleist - Gensyn, Peter Altenburg - Gilt, Jeppe Nothlev - Ruby and Michael Hajiyianni - Ruby.

Norway winner: Maroš Dzurus, Himkok
Υποψήφιοι: Maroš Dzurus - Himkok, Jorgen Dons - Raus, Anne Maurseth - Andre til høyre, Truls Thomsen - Pjolter & Punsj and Odd Strandbakken - Himkok.

Sweden winner: Alex Skärlén, Bar Hommage
Υποψήφιοι: Alex Skärlén - Bar Hommage, Emil Areng - Cadierbaren, Hedda Bruce - Tjoget, Hampus Thunholm - Svartklubb, Ludde Grenmo - Tjoget.

Finland winner: Henri Halonen, Goldfish
Υποψήφιοι: Henri Halonen, Goldfish, Max Hanhike, Grotesk, Jessi Leivo, Goldfish, Daniel Woodward, Helsinki Distilling Company and Jami Jarvinen, Chihuahua Julep

Improver Of The Bar Industry

Denmark winner: Max Scott
Υποψήφιοι: Max Scott, Sprit & Co, Jesper Strauss, Carl Wrangel and Sune Risum Urth.

Norway winner: Himkok Bar Team
Υποψήφιοι: Chris Grotvedt Himkok Bar Team, Jørgen Dons, Anne Maurseth and Stig Bareksten.

Sweden winner: Isac Melander
Nominees: Isac Melander, Barkonsult, Purfict/BCA, Bjorn Kjellberg and Krogare Utan Gränser - Joel & Bergman.

Finland winner: Tiskillä
Υποψήφιοι: Tiskillä, Henri Lahti, Helsinki Drink Festival, Timo Siitonen and Mika Koivula

Best Restaurant

Denmark winner: Sanchez
Υποψήφιοι: Amass, Sanchez, Slurp, Best and Barr

Norway winner: Nemesis
Υποψήφιοι: Nemesis, Katla, Lulu, Brutus and Le Benjamin

Sweden winner: Rolfs Kök
Υποψήφιοι: Babette, Lilla Ego, Tjoget, Rolfs Kök and Sturehof.

Finland winner: Baskeri & Basso
Υποψήφιοι: Nolla, Gron, Gaijin, Via Tribunali and Baskeri & Basso

Peoples Choice

Denmark winner: Gedulgt
Υποψήφιοι: Tata, Gedulgt, Duck & Cover, Strom and Gensyn

Norway winner: Pjolter & Punsj
Υποψήφιοι: Ism, Raus, Hickok, Pjolter & Punsj and Andre til høyre

Sweden winner: Tjoget
Υποψήφιοι: Stranger, Tjoget, Bar Hommage, Cadierbaren and Svartklubb.

Finland winner: Tiima
Υποψήφιοι: Grotesk, Runar, Tiima, Trillby & Chadwick and Liberty or Death

Best Signature Cocktail

Denmark winner: Walnut Brown, Terkel Kleist
Υποψήφιοι: Ama-r Colada - Tina Rovager, Walnut Brown - Terkel Kleist, Rapscallion - Ruby, Across the Equator - Kasper Riewe-Hogh and Espresso Martinez - Anze Pihler.

Norway winner: Birch, Himkok
Υποψήφιοι: Birch - Himkok, Bloody Mary - Gunnars Generasjonsbar, Miss Basil - Torggata Botaniske, Sustainability - Ism and Onkel Hockey - Raus.

Sweden winner: Pineapple Hustle, 20hundra5
Υποψήφιοι: Kask - Emil Areng, Pineapple Hustle - 20hundra5, Thai Basil - Asian Post Office, Beets - Tjoget and Theobroma Cocktail - Marcus Erlandsson.

Finland winner: Noche de Rabanos, Chihuahua Julep
Υποψήφιοι: Fire Walk With Me - Goldfish, Herencia - Henri Halonen, Toxic Avenger - Delorean, Apple Valley - Tiima and Noche de Rabanos - Chihuahua Julep

Global Categories

Best Product: Hernö Gin
Υποψήφιοι: Italicus, Herno Gin, Three Cents, Supasawa, Spriteriet

Best International Cocktail Bar: Dandelyan, London
Υποψήφιοι: Dandelyan, London, Himkok, Oslo, Bar Swift, London, Bar Termini, London, NoMad, New York City.

Best Publication: Difford's Guide
Υποψήφιοι: Imbibe, Difford’s Guide, Med Eller Utan Is, Meehan’s Bartender Manual, Punch

Best Social Media Account: Imbibe
Υποψήφιοι: Cocktails For You, Imbibe, Tjoget, Nordic Bar Community, Alex Kratena

Bartenders' Choice Awards image 1 Bartenders' Choice Awards image 2 Bartenders' Choice Awards image 3 Bartenders' Choice Awards image 4 Bartenders' Choice Awards image 5